اطلاعیه سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در خصوص شرایط جدید اعطای پروانه تخصصی اشتغال - 93/8/20

سازمان نظام روانشناسی و مشاوره - مسیر ایرانی
به اطلاع کلیه روان شناسان و مشاوران می رساند برحسب مصوبه شورای مرکزی، پروانه تخصصی اشتغال به افرادی اعطاء می شود که در دو مقطع تحصیلی آموزشی و پژوهشی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فارغ التحصیل شده باشند. همچنین به فارغ التحصیلان پژوهش محور در هر مقطعی پروانه اشتغال حرفه ای تعلق نمی گیرد.
(لینک خبر: http://tinyurl.com/q9hpck4)

توضیح مسیر ایرانی در رابطه با این خبر:
  • سابقاً داشتن مدرک کارشناسی ارشد در یکی از گرایشهای روانشناسی و یا مشاوره شرط کافی از لحاظ مدرک تحصیلی مورد قبول برای فعالیت بود و لذا علاقه مندانی که مدرک کارشناسی غیر روانشناسی یا غیر مشاوره داشتند در صورت تمایل و با اخذ مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی یا مشاوره می توانستند طی مراحل خاص و با داشتن سایر شرایط (از جمله موفقیت در آزمون اخذ پروانه اشتغال)، در این حوزه فعالیت کنند اما اکنون این کار مقدور نیست و این افراد حداقل باید مدرک دکترا داشته باشند.

  • طبق اعلام سازمان روانشناسی و مشاوره (به نقل از دکتر محمد حاتمی معاون امور کمیسیون ها و نظارت حرفه ای)، این مصوبه شامل کسانی که اکنون مشغول تحصیل در مقطع فوق لیسانس یا دکتری می باشند یا فارغ التحصیل شده اند، نمی شود و شامل کسانی می شود که از بهمن ماه ۱۳۹۳ در دانشگاه ها پذیرفته می شوند.. (لینک خبر: http://tinyurl.com/orct6pm)