تهران کارآفرین را بخاطر بسپارید(تی کی وب)، tkweb.mihanblog.com  و newtk.ir ،  tkweb.ir ، در صورتی که نتوانستید به صورت آنلاین پرداخت و دانلود نمایید برای خرید تلفنی با شماره ی ٠٩٠١٠٥٩٣٦٠٧ تماس بگیرید.

نظر به اینکه تعداد فایل ها ، پاورپوینت اماده ، مقاله ترجمه شده و پایان نامه اماده بسیار زیاد است موضوع مورد نظر خود را از ستون سمت راست جستجو کنید؛
هر فایلی با هر موضوعی را از ما بخواهید؛ تهران کارآفرین، تی کی وب، tkweb، افزایش امار بازدید ، کسب درآمد اینترنتی

پایان نامه رشته الکترونیک - بررسـی بمب های الکتـرومغنـاطیسی

دسته بندی : فنی و مهندسی » برق ، الکترونیک ، مخابرات

پایان نامه رشته الکترونیک

 

عنوان :

بررسـی بمب های الکتـرومغنـاطیسیبا فرمت قابل ویرایش word

تعداد صفحات: 75  صفحه

تکه های از متن به عنوان نمونه :


عنوان.............................................................................................................................................................شماره صفحه

 

فصل اول مقدمه

فصل دوم كلیات

فصل سوم امواج الكترومغناطیس

فصل چهارم پالس الكترومغناطیس هسته‌ای

فصل پنجم ماهیت بمب‌های الكترومغناطیس

فصل ششم سازگاری با حملات EMP

نتیجه‌گیری

منابع و مآخذ


چكیده

در دورانی که بافت و ساخت تمامی جوامع تا حدود بسیار زیادی به دستاوردهای علمی از نوع الکترونیکی وابسته است و همه امور از تجهیزات بیمارستانها گرفته تا شبکه های مخابراتی و رایانه های بانکها و موسسات بزرگ مالی و نظامی همگی متکی به ساختارهای الکترونیکی هستند. این پژوهش به معرفی بمب‌های الكترومغناطیسی، ماهیت این‌گونه بمب‌ها، نحوه عملكرد، خطرات و چگونگی مقابله با آن‌ها می‌پردازد. یک بمب الکترو مغناطیسی سلاحی است که از وابستگی عمیق انسان به برق بهره می بردوبر همین اساس طراحی شده است. کاربرد بمبهای الکترومغناطیس می تواند سبب فلج شدن روند زندگی در مناطق بزرگ مسکونی شود. انفجار یک میدان مغناطیسی بسیار نیرومند در کسری از ثانیه آنچنان قدرت الکتریکی بالایی را در کلیه مواد هادی پیرامون خود القا نماید و آنها را از کار بیندازد. یک بمب الکترو مغناطیسی سلاحی است که از وابستگی عمیق انسان به برق بهره می بردوبر همین اساس طراحی شده است

فهرست مطالب

 

 


 مقدمه

در دورانی که بافت و ساخت تمامی جوامع تا حدود بسیار زیادی به دستاوردهای علمی از نوع الکترونیکی وابسته است و همه امور از تجهیزات بیمارستانها گرفته تا شبکه های مخابراتی و رایانه های بانکها و موسسات بزرگ مالی و نظامی همگی متکی به ساختارهای الکترونیکی هستند.

با پیشرفت دانش الکترو نیک و ارتباطات ، استفاده از لوازم جدید زندگی که اغلب الکترونیکی و مخابراتی هستند به مساله ای عادی تبدیل شده است . هر روز محصولات الکترونیکی جدیدی به بازار عرضه می شود و پس از مدتی کوتاه ، استفاده از آن محصول به صورت یک ضرورت در زندگی روزمره در می آید به گونه ای که فرض زندگی بدون آن محصول ناممکن یا حداقل بسیار مشکل به نظر می رسد . این مساله به صورت تشدید شده ای در سازمان های نظامی، تجاری ، رسانه ای و صنعتی نیز به چشم می خورد . وابستگی بسیار زیاد به تجهیزات الکترونیکی در این عرصه ها اگر چه اجتناب ناپذیر می نماید ، ولی در شرایط یک رویارویی نظامی ممکن است به یک نقطه ضعف بزرگ و اساسی تبدیل شود . چنانچه دشمن بتواند تجهیزات الکترونیکی و مخابراتی ما را از کار بیندازد و تجهیزات خود را از این خطر مصون نگه دارد ، در یک مبارزه امروزی که قدرت یک کشور وابسته به استفاده صحیح از این ابزارها می باشد ، برگ برنده مهمی را در اختیار خواهد داشت . با تولید پالس های الکترو مغناطیسی با عرض کوتاه ( انرژی کم ) و توان گذاری بسیار زیاد و ارسال این پالس ها به سمت تجهیزات الکترونیکی و مخابراتی ، خطر تخریب این تجهیزات به صورت موقت و یا دائمی ممکن شده است البته وقوع این خطر در شرایطی ممکن است که تجهیزات خودی در مقابل این میدان های گذرای پر قدرت محافظت نشده باشند ، ولی چنان چه اصول صحیح مراقبت در برابر حملات EMP در تجهیزات رعایت شده باشد ، این خطر تا حد زیادی بر طرف می شود .

روزی را تصور کنید که در یک شهر معمولی و در یک زمان، تمام دستگاههای الکتریکی روشن و در حال کار ناگهان سوخته و از کار می افتند. در چنین شهری پس از انفجار بمب الکترومغناطیسی بر فراز شهر در کسری از ثانیه 1 تا 2 میلیارد وات انرژی الکتریکی کلیه سیستمهای مخابراتی و رادیویی و تلویزیونی را از کار می اندازد.

برق شهر قطع می گردد، مدار الکتریکی همه رایانه ها می سوزد، تمام باتریها و خازنها منفجر می شوند، لامپ تصویر همه تلویزیونها و مانیتورهای روشن یا خاموش می سوزد و ناگهان شهر در قهقرا فرو می رود.

سیستمهای گرمازایی و سرمازایی، پمپهای آب و حتی ساعتهای مچی نیز ار کار می افتند. شهر بدون الکتریسته، موتور باتری، مخابرات و حرکت کاملاً فلج می شود و همه این اتفاقات در کسری از ثانیه پس از انفجار یک بمب الکترومغناطیسی در حوزه میدان مغناطیسی اتفاق می افتد.

کاربرد بمبهای الکترومغناطیس می تواند سبب فلج شدن روند زندگی در مناطق بزرگ مسکونی شود. انفجار یک میدان مغناطیسی بسیار نیرومند در کسری از ثانیه آنچنان قدرت الکتریکی بالایی را در کلیه مواد هادی پیرامون خود القا نماید و آنها را از کار بیندازد. در جنگ افزارهای نسل الکترونیک، استفاده از سلاح مغناطیسی و امواج الکترومغناطیسی جایگاه ویژه ای داشته و مورد توجه سازندگان این قبیل سلاحها بوده است.

بمب های الکترو مغناطیسی با انفجار خود موج الکترو مغناطیسی پالسی بسیار بزرگی را در محیط منتشر می کنند که این پالس ها با نفوذ به سیستم های الکترونیکی قادر به تخریب عملکرد آن ها می باشند . این پالس ها ممکن است توسط انفجارهای هسته ای در ارتفاعات مختلف نیز به وجود آیند . اما نوع پالس ها و محدوده عمل آنها در حوزه زمان و فرکانس متفاوت از بمب های الکترو مغناطیسی می باشد . بمب های الکترو مغناطیسی ممکن است پالس های باند پهن و یا باند باریک تولید کنند که البته تولید پالس های باند باریک هدفمند ، فناوری پیشرفته تری را طلب می کند .لغت EMP[1] اصالتاً برای پالس های تولید شده توسط بمب های هسته ای به کار می رود و پالس های تولید شده توسط ادوات پرقدرت میکروویو بیشتر با نام HPM[2] پالسهای تولید شده توسط ادوات با پهنای باند بسیار زیاد UWB[3] و پالس های تولید شده توسط ذرات پر انرژی بیشتر با نام HEP-EMP شناخته می شوند . لیکن هنگام استفاده از لغت EMP در این کتاب تمام انواع پالس های الکترو مغناطیسی را اشاره می کنیم و برای تمایز بین انواع مختلف بر حسب مورد اشاره خواهیم کرد.

تخریب عملکرد سیستم های اکترونیکی و مخابراتی در برابر امواج EMP ممکن است موقتی و یا دائمی باشند . تخریب موقت عملکرد سیستم به دو روش صورت می گیرد ، اول و مهمتر این که نفوذ انرژی الکترو مغناطیسی گذرا به داخل سیستم ها سبب به هم خوردن تنظیمات دستگاه شود که ممکن است با خاموش کردن و روشن کردن مجدد ، دستگاه قادر به ادامه فعالیت هر چند (احتمالاً ) با توانایی کمتر باشد ، دوم آن که به هر حال پالس الکترو مغناطیسی دامنه بزرگی دارد و محدوده وسیعی را در حوزه فرکانس مختل می کند و این مساله باعث مخفی شدن سیگنال های دیگر موجود در محیط شود و حداقل برای زمانی کوتاه ارتباطات مختل می شود .

اما در صورت عدم حفاظت از سیستم ها احتمال تخریب فیزیکی و دائمی سیستمهای الکترونیکی و مخابراتی هنگام وقوع یک انفجار هسته ای یا انفجار بمب الکترو مغناطیسی بسیار زیاد می باشد.بنابراین افزایش قابلیت سیستم های الکترونیکی و مخابراتی برای مقابله با حملات پالس های الکترو مغناطیسی مسئله ای بسیار ضروری و حیاتی برای کشور می باشد.و......

توجه :

لطفا از این پروژه در راستای تکمیل تحقیقات خود و در صورت کپی برداری با ذکر منبع استفاده نمایید.

دسته بندی: فنی و مهندسی » برق ، الکترونیک ، مخابرات

تعداد مشاهده: 56 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.zip

فرمت فایل اصلی: Word

تعداد صفحات: 75

حجم فایل:691 کیلوبایت

 قیمت: 6,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل
برچسب ها: پایان نامه رشته الکترونیک بررسـی بمب های الکتـرومغنـاطیسی دانلود پایان نامه رشته الکترونیک بررسـی بمب بمب های الکتـرومغنـاطیسی دانلود پایان نامه ارشد رشته برق دانلود پایان نامه ارشد رشته الکترونیک بررسی بمب انواع بمب های اتمی